اصلاح ژنیکوماستی (بزرگی سینه آقایان)

روش های جراحی ژنیکوماستی چیست

پیش از آنکه به بررسی روش های جراحی ژنیکوماستی بپردازیم، می خواهیم گذری بر تعریف ژنیکوماستی و چگونگی ابتلا به این عارضه داشته باشیم.

بزرگ شدن بافت پستانی مردان را ژنیکوماستی می گویند. به عبارت دیگر بافت زمینه ای، جهت تشکیل پستان در مردان نیز وجود دارد که اگر محرک های خاصی مثل هورمون ها به میزان زیادی به آن ها برسد بافت پستانی شروع به رشد می کند و منجر به ایجاد ژنیکوماستی می شود.

 

در چه شرایطی ژنیکوماستی بیماری محسوب نمی شود:

ژنیکوماستی در دوران نوزادی به دلیل تحریک بافت پستانی، از طریق هورمون های جفت ایجاد می شود. این ژنیکوماستی چندین هفته پس از تولد از بین می رود و گاهی نیز ممکن است چندین ماه طول بکشد.
در دوران بلوغ نیز ممکن است ژنیکوماستی ایجاد شود که عموما سبب ایجاد ژنیکوماستی یک طرفه می شود و بافت های پستانی به صورت یک طرفه رشد می کنند. درواقع شایع ترین ژنیکوماستی های یک طرفه، مربوط به دوران بلوغ است.
ایجاد ژنیکوماستی در دوران پیری به دلیل افت سطح هورمون های مردانه
ژنیکوماستی که به جراحی سینه آقایان نیز معروف است یک روش ماندگار و تضمین شده است برای کسانی است که می خواهند بسیار سریع و برای همیشه از شر بزرگی سینه خلاص شوند. درواقع تنها راه پیشنهادی برای درمان بزرگی سینه برای این افراد، جراحی ژنیکوماستی است. روش های جراحی ژنیکوماستی متفاوت است که با توجه به وضعیت فرد و تشخیص جراح قابل انجام است.

خبر خوبی برای کسانی که قصد جراحی ژنیکوماستی دارند این است که میزان موفقیت جراحی ژنیکوماستی ۱۰۰ درصد بوده و احتمال بازگشت آن بعد از جراحی بسیار کم است. (البته میزان موفقیت جراحی با دانش پزشک رابطه متقابلی دارد. به همین دلیل انتخاب جراح خوب در نتیجه جراحی، دخیل است.)

پس از جراحی، پزشک جراح جهت تعادل هورمون ها در بدن توصیه هایی را به بیمار می کند که باید تمامی آن ها رعایت شود تا نتیجه دلخواه حاصل شود. درست است که هزینه جراحی ژنیکوماستی زیاد است اما راهی تضمینی و بسیار سریع است.

 

انواع روش های جراحی ژنیکوماستی

روش های مختلفی برای جراحی ژنیکوماستی در مردان وجود دارد که بهترین روش آن توسط پزشک جراح، در اولین جلسه مشاوره مشخص خواهد شد.

کوچک کردن سینه را می توان از طریق لیپوساکشن، عمل اکسیزیون (برداشتن بافت) و یا ترکیبی از این دو روش انجام داد. به عنوان مثال اگر بافت اضافی چربی عامل ایجاد ژنیکوماستی باشد، به احتمال زیاد تنها روش لیپوساکشن برای رفع مشکل کافی است.

 

روش لیپوساکشن در جراحی ژنیکوماستی

در لیپوساکشن یا لیپوماتیک، مایع بی حسی به بافت تزریق می شود و از طریق یک شکاف کوچک که در ناحیه سینه ایجاد شده است، کانولا (یک لوله نازک تو خالی) وارد می شود. پس از وارد کردن کانولا، کانولا به عقب و جلو حرکت داده می شود که این عمل کنترل شده سبب سست شدن چربی های اضافی ناحیه سینه شده و به وسیله فرآیند ساکشن تمامی چربی ها از سینه تخلیه می شود.

اگر ژنیکوماستی به علت تجمع چربی ها ایجاد شده باشد و همچنین اگر فرآیند رشد سینه ها در فرد کامل شده باشد، می توان لیپوساکشن را یکی از بهترین راه ها برای رفع مشکل ظاهری سینه و همچنین درمان ژنیکوماستی در نظر گرفت.

نکته: عوامل بسیاری در انتخاب لیپوساکشن جهت درمان ژنیکوماستی دخیل هستند که عوامل تعیین کننده عبارتند از: سن فرد، قابلیت ارتجاع پذیری پوست و…

 

روش اکسیزیون  در جراحی ژنیکوماستی

اکسیزیون یا جراحی برداشتن بافت سینه، زمانی توصیه می شود ک بافت سینه غده ای است و یا در مواردی انجام می شود که برای اصلاح شرایط ژنیکوماستی برداشتن پوست از ناحیه سینه الزامی است.

گاهی جهت کاهش اندازه سر سینه و یا تغییر موقعیت آن نیز از اکسیزیون استفاده می شود.

جراح به منظور جلوگیری از به جا ماندن جای زخم پس از درمان، سعی می کند برش های جراحی را در خطوط طبیعی بدن و یا در ناحیه قهوه ای رنگ سر سینه ایجاد کند. برای این درمان بخشی از بافت را در زیر سر سینه باقی می گذارند تا سر سینه حالت فرو رفتگی و ظاهر دونات شکل به خود نگیرد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که باقی ماندن بافت می تواند سبب ایجاد ژنیکوماستی دوباره شود و سینه دوباره به حالت اولیه باز گردد.

 

راه های تشخیص وجود ژنیکوماستی در مردان

معمولا ژنیکوماستی از طریق معاینه پزشک تشخیص داده می شود. زمانی که بافت پستانی به میزان ۲ سانتی متر باشد، نمایانگر ایجاد ژنیکوماستی در مردان است. البته در شرایطی نیز ممکن است تشخیص پزشک، سرطان سینه باشد که در این صورت از روش های تصویر برداری مانند ماموگرافی و سونوگرافی استفاده می کند. قابل ذکر است که برای تشخیص مشکل پستان در مردان از MRI استفاده نمی شود.

سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از مبتلایان به ژنیکوماستی را به خود مشغول کند این است که آیا برای تشخیص ژنیکوماستی نیاز به نمونه برداری است:

پاسخ ما به شما خیر است چرا که نمونه برداری تنها در مواردی انجام می شود که احتمال وجود توده سرطانی مطرح باشد.

 

آیا ژنیکوماستی حتما باید درمان شود؟

یافتن علل ایجاد ژنیکوماستی امری ضروری است چرا که گاهی می تواند خبر از وجود بیماری ها و مشکلات بزرگتری باشد. ولی درمان ژنیکوماستی به خودی خود چندان اهمیتی ندارد و تنها زمانی که منجر به درد در ناحیه سینه شود درمان آن ضروری است. همچنین گاهی بزرگی سینه در فرد موجب آزار و خجالت او می شود در این صورت فرد مبتلا به دنبال یافتن درمانی برای ژنیکوماستی خود خواهد بود. در مواردی که بزرگی سینه در معاینات مشکل جدی نداشته باشد و همچنین فرد نیز از لحاظ ظاهری هیچ مشکلی با آن نداشته باشد، ژنیکوماستی نیاز به درمان نخواهد داشت.

 

روش های درمان ژنیکوماستی

لباس ژنیکوماستی

لباس ژنیکوماستی یکی از ارزان ترین روش هایی است که می توان برای درمان بزرگی سینه از آن استفاده کرد. مزیت شاخص این لباس در دسترس بودن همیشگی و همچنین ارزان بودن آن است ولی این لباس راه حلی موقتی بوده و پس از تعویض لباس تاثیر آن از  بین می رود.

 

مصرف مکمل های ژنیکوماستی

این روش برای کسانی موثر است که یا نمی توانند عمل جراحی کنند و یا قصد عمل جراحی را ندارند. مکمل های ژنیکوماستی در صورتی می تواند پاسخ گوی نیاز شما باشد که بزرگی سینه بسیار شدید و درجه ۴ نباشد و همچنین سن شما زیر ۴۵ سال باشد. از مزایای عمده این روش می توان به خلاص شدن از جراحی، بخیه و بیمارستان اشاره کرد. همچنین هزینه این روش بسیار کمتر از هزینه جراحی ژنیکوماستی بوده و نیازی به استراحت نیز نخواهید داشت.

 

افزایش میزان تستوسترون به صورت طبیعی

دو روش برای افزایش طبیعی تستوسترون وجود:

از مصرف غذا هایی که سرشار از استروژن هستند خودداری کنید، در این صورت میزان استروژن بدن کاهش می یابد. دومین روش نیز افزایش مصرف غذا هایی است که سرشار از تستوسترون و پلی فنول هستند چرا که به عنوان کاهش دهنده استروژن در بدن عمل می کنند.

پلی فنول ها را می توانید در غذا ها و نوشیدنی هایی پیدا کنید که به صورت متدوال و روزانه آن ها را مصرف می کنید. از جمله این نوشیدنی ها می توان به چای سبز، چای سیاه، قهوه، شیر بادام، آب سیب، آب لیموی خالص، دارابی، آب انار، شکلات تلخ، زیتون سبز و زیتون سیاه، توت فرنگی، نعنا، بلو بری، کنگر فرنگی، تمشک قرمز، بروکلی، اسفناج، سیب، چاودار تصفیه نشده، پیاز قرمز، شلیل، موسیر و زردآلو اشاره کرد.

شما می توانید با ترکیب غذا ها و داشتن یک رژیم غذایی سالم در روز به میزان تسترون موجود در بدن خود بیافزایید. علاوه بر نوشیدنی و میوه هایی که در فوق برای افزایش پلی فنول ها ذکر شد، با ترکیبات دیگری نیز می توان فعالیت آروماتاز (تبدیل تستوسترون به استروژن) را متوقف یا کنترل کرد. از جمله این ترکیبات پروپولیس و کریسین است که به وسیله زنبور عسل سنتز شده و همین امر نیز سبب شده است عسل به عنوان غذایی برای ایجاد تعادل بین هورمون های مردانه معرفی شود.

 

غذاهایی که برای افزایش تستوسترون می توانید از آن ها استفاده کنید عبارتند از:

ماهی سالمون و تن ارگانیک، گوشت مرغ ارگانیک و مصرف آن همراه با پوست، گوشت گاو ارگانیک با چربی متوسط، اسفناج، خرچنگ، تخم مرغ، نارگیل خام، آووکادو، آجیل بریزیلی و گردو، بادام هندی، پسته، بادام، لوبیا قرمز و نخود زرد، لابستر، میگو، کدو سبز، کدو حلوایی

همواره به این نکته توجه داشته باشید که دیگر فاکتور ها مانند میزان چربی و التهاب بدن در فعالیت آروماتاز موثر بوده و نقش بسیار مهمی در ایجاد تعادل هورمونی در بدن مردان دارد.

منشا اصلی تولید آروماتاز در بدن، سلول های سفید چربی هستند به همین دلیل است که حفظ یک رژیم غذایی سالم در ایجاد ژنیکوماستی حائز اهمیت است. همچنین با مصرف زیاد الکل و بعضی از چربی ها (افزایش امگا شش نسبت به امگا سه در بدن)، فعالیت آروماتاز افزایش پیدا می کند و در نتیجه منجر به ایجاد ژنیکوماستی در مردان می شود.

کسانی که از بزرگی سینه رنج می برند نباید از ویتامین D غافل شوند چرا که طبق تحقیقات انجام شده محققان بر این باورند که ویتامین D در تولید تستوسترون در بدن نقش مهمی دارد و سبب تعادل هورمونی بین استروژن و پروسترون در بدن مردان می شود.

توجه کنید که یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد تعادل بین هورمون ها در بدن مردان، رعایت رژیم غذایی صحیح و همچنین ترکیبی از همه توصیه هایی است که در فوق به آن ها اشاره شد. خواب کافی در روز و متعادل بودن وزن نقش مهمی در تعیین تولید تستوسترون و کاهش تولید استروژن دارد.

 

نکته: رژیم غذایی می تواند سبب تعادل بین استروژن و تستوسترون شود اما نتایج حاصل از آن فوری و بسیار چشمگیر نمی باشد. به همین دلیل بیشتر مردان برای رهایی از ژنیکوماستی ساده ترین و سریعترین راه یعنی جراحی ژنیکوماستی را انتخاب می کنند.

 

جراحی ژنیکوماستی به چه کسانی توصیه نمی شود؟

این روش از سوی جراح برای کسانی که به اسکار های کلوییدی مبتلا هستند و یا مشکلات التیام و بهبودی زخم دارند، به طور کامل رد می شود و یا از همان ابتدا بیمار را از برجستگی اسکار ها مطلع می کند. زیرا این عمل جراحی سبب ایجاد اسکار هایی در ناحیه سینه می شود که به مرور زمان محو می شوند.

اگر ژنیکوماستی فقط با لیپوساکشن رفع شده باشد، جای زخم ها تا حدودی غیر قابل تشخیص خواهد بود. اما اگر نیاز به برداشتن بافت سینه و یا پوست باشد، اسکار هایی که ایجاد می شود بزرگ تر و واضح تر خواهد بود. از عوارض دیگر نیز می توان به نا متقارنی و یا بی حسی دائمی نوک سینه ها اشاره کرد.

فرم درخواست خدمات

راه های ارتباطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *