رینوپلاستی

رینوپلاستی چیست ؟

ریشه کلمه رینوپلاستی در واقع یونانی است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای تغییر ساختار است. همان طور که در بالا نیز اشاره شد، رینوپلاستی یک روش عمل زیبایی بینی است که می تواند بینی شما را به شکل و فرم دلخواه شما برساند. در این جراحی معمولا بینی از قسمت پایینی شکافته شده و سپس با توجه به تغییراتی که مورد نیاز است، می توان پره های بینی، غضروف، شکل و فرم استخوان بینی را تغییر داد.

رینوپلاستی را همچنین می توان برای رفع مشکلات تنفسی یا پولیپ استفاده کرد. در این جراحی استخوان تقسیم کننده داخلی بینی و غضروف آن صاف شده تا گرفتگی بینی رفع شده و فرد بتواند به خوبی و به راحتی نفس بکشد. همچنین با توجه به مشکل و نیاز بیمار، در این عمل زیبایی و درمانی بینی، پزشک معالج می تواند دیواره های کناری بینی را نیز صاف کرده تا هم بینی شکلی زیبا به خود گرفته و هم مشکلات تنفسی فرد رفع شود.

با توجه به ویژگی های جسمی و شرایط او این عمل بینی را می توان به صورت بی حسی موضعی و یا همراه با بیهوشی کامل انجام داد. در رینوپلاستی ایراد های مختلفی از بینی را می توان برطرف کرد از جمله:

 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه  بینی و لب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • دررفتگی تیغه بینی و غیر قرینه بودن بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی که در اثر ضربه های قبلی و یا عمل جراحی انحراف تیغه بینی به وجود آمده است
 • بدشکلی های بعد از عمل جراحی

 

انواع رینوپلاستی

یکی از ویژگی های این جراحی بینی آن است که به روش ها و تکنیک های مختلفی انجام می شود. در نتیجه پزشک معالج می تواند با توجه به فرم بینی بیمار، فرمی که بعد از عمل می خواهد، مشکلات تنفسی و ویژگی های جسمی یکی از روش ها و تکنیک را انتخاب کرده تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرد. رینوپلاستی در حال حاضر به ۳ روش و تکنیک مختلف انجام می شود.

خبر خوب انکه در انجام روش های مختلف رینوپلاستی می توان از تکنولوژی های جدیدی استفاده کرد تا هم عوارض ناشی از عمل را کاهش داده و هم بینی را دقیقا به فرم دلخواه رساند. یکی از این تکنولوژی ها استفاده از روش تصویر برداری سه بعدی است که باعث می شود میزان و عمق برش ها و آسیب به بافت بینی به حداقل مقدار کاهش پیدا کند.

در این روش در بخش های مختلفی روی بینی برش های ریزی زده می شود تا بتوان لوله آندوسکوپی را از داخل آن ها رد کرد. سر این لوله ها دوربین های فیلم برداری ریزی تعبیه شده تا بتواند داخل بینی را به وضوح و دقت به پزشک نمایش دهد. با این روش پزشک می تواند ظریف ترین و حساس ترین تغییرات را نیز روی بینی انجام داده و عوارضی مانند تورم و خونریزی به کم ترین مقدار ممکن کاهش پیدا کند.

 

جراحی بینی باز

یکی از روش های انجام رینوپلاستی جراحی بینی باز است. در این نوع جراحی زیبایی پزشک تمامی بخش های بینی دسترسی داشته و می تواند با آزادی بیشتری تغییرات مورد نظر را اعمال کند. این عمل زیبایی رایج ترین نوع رینوپلاستی است که بسیاری از پزشکان و مراجعان آن را انتخاب می کنند.

از این روش رینوپلاستی می توان برای رفع مشکل و زیبا کردن بینی در مدل های مختلف بینی گوشتی، بینی های دارای قوز و یا انحراف استفاده کرد. اگر بینی شما نیاز به تغییراتی از قبیل بیرون آمدن و یا تو رفتن دارد، بدون شک پزشک شما این روش را پیشنهاد خواهد داد. مدت زمان انجام این نوع رینوپلاستی از انواع دیگر بیشتر است و شما بعد از آن نیاز به مراقبت های بیشتری دارید.

 

 

جراحی بینی بسته

اگر شما به دنبال تغییرات جزئی در بینی تان هستید، این روش رینوپلاستی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در این روش ممکن است تنها یک برش ریز در قسمت پایینی بینی زده شده و یا تمام عمل از طریق حفره های بینی انجام شود. با توجه به نوع این عمل بینی شما کم ترین مقدار تورم، درد و مشکلات بعد از عمل را تجربه خواهید کرد.

این روش همچنین برای افرادی که دوست ندارند جای بخیه حتی برای زمان کوتاهی نیز روی صورت آن ها بماند، مناسب است.

 

آلار پلاستی

آلار پلاستی را می توان جدیدترین روش انجام رینوپلاستی دانست که باعث می شود بینی شما ظریف تر و باریک تر دیده شود. این عمل زیبایی بیشتر برای تغییرات در سوراخ های بینی انجام می شود. در این عمل جراح می تواند غضروف های نوک بینی را کوتاه کرده و پایه آلار را بلند یا کوتاه تر کند.

 

رینوپلاستی مناسب چه افرادی است؟

در صورتی که شرایط شما یک یا تعدادی از موارد زیر باشد، این عمل زیبایی می تواند برای شما مفید و مناسب باشد.

 • اگر مشکل تنفسی دارید اما ظاهر بینی تان خوب است. در این شرایط می توانید بدون تغییر فرم بینی خود، مشکلات تنفسی خود را برای همیشه رفع کنید.
 • اگر بینی شما در یک حادثه دچار شکستگی آسیب شده باشد، با استفاده از رینوپلاستی می توانید هم فرم بینی را به شکل دلخواه درآورده و هم مشکلاتی را که در اثر ضربه ایجاد شده اند برطرف کنید.
 • اگر مشکلات شما ژنتیکی یا مادرزادی است، با این روش می توانید با خیال آسوده مشکلات زیبایی و تنفسی خود را رفع کنید.
 • اگر بینی شما بزرگ است، با رینوپلاستی می توانید اندازه آن را کاملا با دیگر اجزای صورت خود متناسب کنید.
 • اگر بعد از عمل جراحی بینی، بینی شما از فرم افتاده یا از شکل آن راضی نیستید، می توانید با استفاده از رینوپلاستی دقیقا به چیزی که می خواهید برسید.
 • اگر در بینی خود احساس عدم تقارن و قرینگی دارید، این عمل زیبایی می تواند مشکل شما را رفع کند.
 • اگر نوک بینی شما افتاده و باعث می شود فاصله بینی و لب شما کم تر از چیزی که هست نشان دهد، این عمل می تواند زیبایی واقعی صورت را به شما برگرداند.
 • اگر بینی شما پهن است و یا سوراخ های آن بزرگ است، رینوپلاستی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

لازم به ذکر است که این عمل زیبایی محدودیت جنسیتی ندارد و هم آقایان و هم خانم ها می توانند از آن برای تغییر فرم بینی و مشکلات تنفسی استفاده کنند. در مورد محدودیت سنی بسیاری از پزشکان معتقد هستند که بهتر است این عمل زیبایی بعد از ۱۸ سالگی انجام شود و انجام آن را برای نوجوانان کم تر از ۱۸ سال توصیه نمی کنند. زیرا تا قبل از این سن هنوز جهش رشد نوجوانان تکمیل نشده و ممکن است بعد از انجام عمل، بینی مجددا تغییر شکل دهد.

 

تفاوت عمل رینوپلاستی با عمل بینی چیست ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوئیم زمانی که شما صحبت از عمل بینی می کنید، یک واژه کلی را بیان می کنید که شامل روش ها و متدهای مختلف است. در واقع عمل رینوپلاستی را می توان زیر مجموعه ای از عمل بینی دانست که با کم ترین عوارض برای بیماران انجام می شود. نکته مهم در رینوپلاستی آن است که عملکرد طبیعی بینی حفظ شده و شما علاوه بر کوچک کردن بینی خود، می توانید حتی اندازه آن را بزرگ تر نیز کنید.

همچنین در رینوپلاستی معمولا بعد از پایان جراحی و زدن بخیه ها، بینی را با گچ و یا آتل های مخصوص محدود می کنند.این گچ و آتل میزان تورم بینی را بعد از عمل تا حد بسیار زیادی کنترل کرده و باعث می شود بتوانید مراقبت های بعد از عمل را راحت تر انجام دهید. معمولا آتل بعد از یک هفته از بینی برداشته می شود.

 

توصیه های قبل از انجام رینوپلاستی

قبل از ان که برای انجام رینوپلاستی اقدام کنید، حتما مراکز مختلفی که این عمل زیبایی را انجام می دهند را بررسی کرده و نمونه کارهای آن ها را ببنیید. این کار به شما کمک می کند بتوانید بهترین مرکز را برای عمل زیبایی خود انتخاب کنید. حتما قبل از عمل جراحی یک جلسه مشاوره با پزشک متخصص داشته باشید تا دقیقا فرم بینی و مشکلات آن را بررسی کرده و بتواند مناسب ترین تکنیک را برای شما انتخاب کند.

راجع به تاریخچه پزشکی خود با پزشک متخصص صحبت کرده و اگر بیماری خاصی دارید و داروی خاصی مصرف می کنید، حتما این مورد را با او در میان بگذارید. مهم ترین بیماری برای انجام رینوپلاستی هموفیلی است که ممکن است حین عمل باعث خونریزی بیش از حد شود، حتما در جلسه مشاوره این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

پزشک بعد از معاینه بینی شما، برای بررسی بیشتر و مقایسه قبل و بعد از عمل از زوایای مختلف از بینی شما عکس می گیرد. آزمایش های مخصوصی برای شما می نویسد که قبل از عمل باید آن ها را انجام دهید. همچنین اگر قصد دارید همراه با عمل رینوپلاستی عمل های دیگری مثلا روی چانه انجام دهید، این مورد را نیز به پزشک خود بگویید تا بهترین راهکار برای شما انتخاب شود.

از دو هفته قبل از رینوپلاستی از خوردن داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. زیرا رقیق شدن خون شما حین عمل می تواند دردسرساز شده و باعث خونریزی بیش از حد هنگام جراحی شود.

 

مراقبت های بعد از رینوپلاستی

یکی از مهم ترین مراحل موفقیت در هر عمل زیبایی، مراقبت هایی است که بعد از آن باید انجام دهید. اگر شما درباره مراقبت های بعد از رینوپلاستی بی تفاوت باشید و تصور کنید که با انجام عمل تمام راه را رفته اید، احتمالا تنها چند روز بعد از عمل با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. بنابراین مراقبت های بعد از رینوپلاستی را جدی بگیرید. این مراقبت ها حتما توسط پزشک مرکز به شما گفته خواهد شد. مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

 • درد بعد از انجام رینوپلاستی معمولا کم و قابل تحمل است و پزشک شما متناسب با آن برای شما مسکن تجویز می کند. حتما داروهای نوشته شده توسط پزشکتان را به موقع و به اندازه مصرف کنید.
 • تا چند روز بعد از عمل بینی، سعی کنید سر خود را خم نکرده و آن را بالا نگه دارید. این کار هم به تنفس شما کمک کرده و هم میزان تورم را کاهش می دهد.
 • تا ۷۲ ساعت بعد از انجام عمل می توانید از یک کمپرس آب یخ سبک برای کاهش تورم و کبودی استفاده کنید.
 • تا چند هفته بعد از انجام رینوپلاستی کاملا مراقب باشید که ضربه ای به بینی شما وارد نشود. زیرا بینی طی چند هفته بعد از عمل آسیب پذیر بوده و ممکن است شما را مجبور به انجام عمل مجدد کند.
 • بعد از انجام رینوپلاستی تا چند هفته آب بسیار بنوشید.
 • سعی کنید تا یک هفته بعد از انجام عمل در برابر نور خورشید قرار نگیرید.
 • حداقل تا ۳ هفته بعد از انجام عمل، استخر نرفته و تا ۳ ماه فعالیت های ورزشی سنگین انجام ندهید.
 • حتما بعد از عمل تا حداقل دو هفته به پشت بخوابید و مراقب باشید حالت خوابیدنتان به شکلی نباشد که به بینی فشار بیاید.
 • تا چند روز بعد از انجام عمل غذاهای نرم بخورید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن مداوم دارند خودداری کنید.
 • تا یک ماه فین نکنید و هیچ فشاری به بینی نیاورید.
 • سعی کنید از خودتان مراقبت کرده تا سرما نخورید. عطسه و سرفه های مداوم می تواند بر نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارد.
 • بعد از ۳ روز عمل جراحی می توانید جای کمپرس سرد را با گرم عوض کرده و روی بینی قرار دهید.
 • حتما تا چند روز لباس های دکمه دار بپوشید تا برای تعویض لباس دچار مشکل نشوید.
 • طی یک هفته ای که بینی شما گچ یا آتل دارد از خیس و مرطوب شدن آن جلوگیری کنید.
 • حداقل تا ۳ روز بعد از رینوپلاستی دوش نگیرید.
 • مصرف نمک و غذاهای چرب را کاهش دهید تا میزان تورم کم تر شود.

 

مزایا و عوارض احتمالی رینوپلاستی

بدون شک هر عملی که انجام می دهید می تواند برای شما عوارضی را به دنبال داشته باشد. البته به این مساله نیز توجه داشته باشید که این عوارض و معایب احتمالی است و تنها ممکن است در موارد خاص و نادری اتفاق بیفتد. انتخاب یک پزشک حاذق و حرفه ای می تواند احتمال وقوع این عوارض را تا حد زیادی کاهش دهد.

از مزایای رینوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنفس از بینی شما بهبود پیدا می کند.
 • بینی شما خوش فرم و زیبا خواهد شد.
 • اندازه بینی متناسب با دیگر اجزای صورت خواهد شد.
 • مشکلات جزئی بینی شما مانند عدم تقارن، اندازه پره ها، قوزهای جزئی تا بزرگ و غیره رفع می شود.
 • از دیگر مزایای رینوپلاستی بدون شک افزایش اعتماد به نفس و خلق و خوی افراد است. زیرا بدون شک شما بعد از انجام عمل زیباتر از قبل خواهید شد.

در صورتی که این عمل زیبایی توسط مراکز دارای مجوز و معتبر و پزشک حرفه ای انجام نشود، ممکن است با موارد زیر به عنوان عوارض و معایب رینوپلاستی مواجه شوید:

 • عصب بویایی شما آسیب ببینید.
 • بعد از عمل خونریزی غیر طبیعی داشته باشید.
 • بینی و محل جراحی شما دچار بی حسی دائمی شود.
 • دچار اختلالات و مشکلات تنفسی شوید.
 • در پره های بینی اسکارهای پوستی ایجاد شود.
 • نوک بینی منحرف شده و دچار عدم تقارن شود.
 • در صورت عدم استفاده به موقع و مناسب از آنتی بیوتیک دچار عفونت شوید.

 

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، انتخاب مناسب پزشک می تواند تا حد بسیار زیادی از وقوع عوارض و معایب رینوپلاستی جلوگیری کند. بنابراین حتما قبل از انتخاب پزشک خود، تحقیقات لازم را انجام داده و انتخابی مطمئن داشته باشید.

 

هزینه رینوپلاستی

برای هزینه رینوپلاستی یا هر عمل دیگر باید فاکتورهای مختلف را در نظر گرفت. این که شما در چه شهر و کشوری زندگی می کنید، نوع عمل و تکنیک رینوپلاستی شما کدام یک از موارد گفته شده است، عمل شما درمانی، زیبایی و یا هر دو است؟ تخصص و تجربه پزشک شما چقدر است؟ میزان پیچیدگی و سختی عمل چه اندازه است و غیره. همه این موارد جز فاکتورهایی هستند که بر هزینه رینوپلاستی شما تاثیرگذار خواهد بود.

نکته مهم آن که هیچ زمان زیبایی و سلامت خود را فدای قیمت نکنید. ممکن است شما مرکزی را پیدا کنید که عمل زیبایی بینی و رینوپلاستی را با قیمتی کم تر از قیمت میانگین انجام می دهد، اما آیا با خود فکر نمی کنید، کوچک ترین خطا و اشتباه در عمل می تواند برای شما گران تمام شود؟! شما یک بار برای همیشه این عمل را انجام می دهید، بنابراین سعی کنید برای هزینه رینوپلاستی کمی دست و دل باز باشید.

 

دوران نقاهت بعد از عمل رینوپلاستی چقدر است ؟

دوران نقاهت با توجه به ویژگی های هر فرد، نوع عمل و شرایط او متفاوت است اما به طور میانگین می توان دوره نقاهت رینوپلاستی را حدود ۲ هفته در نظر گرفت.

فرم درخواست خدمات

راه های ارتباطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *